Intenzivní a vytrvalé deště nadělaly v uplynulých dnech paseku jižními Čechami počínaje, severem republiky konče. Ušetřeny nezůstaly před velkou vodou ani okolní státy, jako Německo nebo Maďarsko. Jak jsou na tom vinaři, respektive jejich vinice a réva v nich? Dělá jim vrásky letošní studené a deštivé počasí? Jaké počasí si přejí v následujících týdnech? Zeptal jsem se za vás a tady jsou odpovědi z několika koutů Moravy.
Na úvod nutno dodat, že deště v uplynulých týdnech trápily vinaře napříč Evropou, v řadě vinařských regionů starého kontinentu zpomalily nástup období kvetení révy a posouvají termíny očekávané sklizně hroznů. V Burgundsku například od konce dubna spadlo dvakrát více srážek než je obvyklé a sklizeň se čeká nejdříve v říjnu, tři až čtyři týdny později, než je zvykem. Kromě srážek vinařům v Burgundsku přidělává starosti nedostatek slunečních srážek.Obdobné podmínky, tedy málo sluníčka, podprůměrné teploty a časté deště jsou typické i pro vývoj počasí v tuzemsku. V druhé polovině května navíc některé vinaře, zejména na Znojemsku, postihlo lokální krupobití. Vinařství Vinice Hnanice prý odepsalo až 25 hektarů, ztráty v médiích potvrdilo i Vinařství Kořínek. Opravdo je to letos z pohledu vinařů s počasím tak špatné?
Vinařství Glosovi
Radost z deště
Začátek roku byl přitom plný optimismu. Relativně silnou sněhovou pokrývku a jarní dešťové srážky vinaři vítali, protože vinice byly po loňském suchém roce relativně bez vláhy. Jindřich Kadrnka, hlavní vinohradník Vinařství Volařík říká: “Po několika letech velikého srážkového deficitu, byla z tohoto pohledu konečně pěkná zima. Srážek bylo dostatek, zásoba vody se zvedla, což svědčí hlavně loňským a letošním výsadbám mladých vinic. Pozdější nástup jara byl díky vláze dohnán, ale následné ochlazení vegetaci opět přibrzdilo.“ Petr Mokruša, z mutěnického vinařství Mokruša, dosavadní vývoj vidírovněž celkem optimisticky: „Myslím, že až doposud (alespoň u nás) bylo počasí k révě přívětivé. Vinice přezimovaly bez problémů, jarní rašení bylo díky dostatku vláhy také výborné a násada hroznům mladých letorostech je poměrně vysoká. Jen v některých lokalitách se vyskytlo poškození sviluškami a hálčivci.”Vinařství ZapletalJako by ovšem počasí nevědělo, kdy přestat, a dobrá nálada z deštivých dní se začíná pomalu vytrácet. Přece jen všeho moc škodí a hlavně chybí tolik potřebné slunce. “Voda byla, po loňském suchém roce potřeba, ale už stačilo, asi před měsícem:). Vinohrady jsou ve skluzu,a to nejen u nás, ale prakticky v celé Evropě,“ říká například Jiří Šebela z Vinařství Dva duby. Zpoždění vegetačního období potvrzuje i Lubomír Glos: „Dlouho trvající zimní počasí opozdilo rašení révy o pět až šest dnů oproti průměru let. Díky teplému a příznivému období koncem dubna a začátkem května se ovšem vývoj révy dostal do průměru předešlých let. Ochlazení a deštivé počasí ve druhé polovině května vegetaci zase zpozdilo a to o čtyři až šest dnů proti průměru.“
SonberkJako největší riziko v tuto chvíli vinaři vidí možný vznik plísňových chorob. „Komplikace nastanou, a to velké, pokud teď začne být teplota kolem 22 stupňů Celsia s občasným deštěm či mrholením, pak by naskočila peronospora i oidium v extrémní podobě. A je to bohužel velmi pravděpodobný scénář,“ popisuje možná rizika Jiří Šebela. A v čem tkví nebezpečí plísňových chorob? Vysvětluje Roman Slouk z vinařství Sonberk: „Velkým problémem budou houbové choroby. Plíseň révová a šedá v kombinaci s mokrou půdou a srážkově nestálým počasím. Záludnost těchto chorob spočívá v tom, že se před květem na listech téměř nevyskytují a při nezvládnutí ochrany se pak najednou projeví suchým květenstvím. Tím je pak sklizeno.“
Vinice začínají kvést
Chladné a deštivé počasí zpozdilo kvetení révy. Ve vinařství Glosovi očekávali zahájení květu uplynulý víkend a podobně to vypadalo i v Dolních Kounicích u Jiřího Šebely. Jindřich Kadrnka z Vinařství Volařík říká: „Réva začne kvést během následujících dnů a věřím, že se oteplí a nebude pršet. Pak by mohlo kvetení proběhnout dobře. Vinice má vody dost, stačí teplo a všechno to „povalí“. Vinařství MokrušaPetr Mokruša pak potvrdil, že jeho vinice ještě nekvetou, ale podle signálního keře přímoplodného hybridu baga, který je už v plném květu očekává nástup kvetení tento týden. Pokud by pokračovalo chladné a deštivé počasí, mohlo by kvetení révy podle něj negativně ovlivnit, což by se mohlo projevit sprchnutím květenství. Bobule by mohly zůstat malé, nerovnoměrně a nevyvinuté. A kvést nezačaly vinohrady ani ve Vinařství Zapletal ve Velkých Bílovicích. „Do týdne by mělo začít kvetení, pro které je ideální slunečné počasí, ale podle meteorologů se čeká spíše období srážkově nadprůměrné, proprší-li fáze kvetení, můžou být nižší výnosy kvůli špatnému opylení,“ říká Jan Zapletal.
Vinařství GlosoviPro příští týdny si tak vinaři logicky přejí teplé počasí, ale hlavně hodně sluníčka. V tomto ohledu zaznívá jednoznačná shoda. „Teplé a suché počasí by mělo velmi příznivý vliv na vývoj vegetace révy a dobrou úrodu v letošním roce,“ přeje si Lubomír Glos a Jiří Šebela jde ve specifikaci potenciálně příznivých podmínek ještě dále: „Příští dva týdny by to chtělo teploty nad 34 stupňů Celsia, bez srážek a po tom běžné krásné slunečné léto.“Nevím jak vy, ale já budu držet vinařům palce, aby se sluníčko přece jen ve větší míře objevilo. Pokud by nyní po vydatných srážkách začalo skutečně letní počasí, mohl by ročník 2013 nadstandardní, v opačném případě by mohla nastat situace podobná té z roku 2010. Ačkoliv zatím vinaři ztráty většinou nepočítají, z jejich vyjádření je patrné, že v následujících týdnech se bude lámat chleba a výrazně formovat charakter letošního ročníku.
Sonberk