Velké Bílovice jsou se 770 hektary vinic nejen největší vinařskou obcí v Česku, ale současně také Mekkou pro všechny milovníky naturálních vín. Je tu doma asi nejslavnější moravský vinař Milan Nestarec, najdete tu také kultovní malovaný sklep v uličce Pod Předníma, kde úřaduje Jaroslav Osička. Podobně smýšlející vinaři sdružení ve spolku AUTENTISTA MONARCHIA v bílovických sklepních uličkách také pořádají oblíbenou přehlídku autentických vín July Randezvous. Její další vydání je v nedohlednu, do Velkých Bílovic se dnes ale přeneseme prostřednictvím tří cuvée Jaroslava Osičky.
Vinařství Jaroslava Osičky asi není potřeba čtenářům tohoto blogu blíže představovat, i když se přiznám, že už je to nějaký pátek, co jsem se jeho vínům naposledy věnoval. Vína z produkce vinařství pochází ze tří hektarů vinic v katastru obce Velké Bílovice, které jsou od roku 2003 v organickém režimu. Kromě Chardonnay Osičkovi pracují třeba s Tramínem, Müllerem-Thurgau, Pinot Gris nebo Modrým Portugalem. Poslední nová výsadba přitom proběhla v roce 2014, kdy se dosazovaly odrůdy Pinot noir, André a Ryzlink rýnský. Celkem se roční produkce vinařství pohybuje kolem 10 000 lahví, z nichž většina aktuálně končí za hranicemi České republiky.
Bébé nebo ryzlinková rapsódie
S letošním ročníkem je Jaroslav Osička spokojen. „Srážky byly v průběhu vegetace poměrně příznivé, v Bílovicích až mírně nadstandartní – s výjimkou suchého a horkého července. Co je zajímavé, že všude v okolí byl srážkový deficit. Infekční tlak houbových chorob byl vlivem počasí nízký. Částečné problémy způsobilo deštivé a chladné počasí v době sklizně. Prakticky každý den pršelo.“ Hrozny byly v dobré kvalitě, ale celkově letošní ročník hodnotí Jaroslav Osička spíše jako průměrný, než mimořádný.
Fanoušek vinařství si musí všímat postupných změn, které se jeho sortimentu týkají. Tu nejvíce viditelnou reprezentují nové etikety některých vín, za mne velmi povedené. Jako křížovkář v důchodu a celoživotní čtenář komiksů jsem dokonce nadšen. S ohledem na malou kapacitu produkce se ale ve vinařství rozhodli také lehce redukovat sortiment a větší zastoupení budou mít do budoucna cuvée.
Směsky, či chcete-li kombinace odrůd, měli v oblibě u Osičků vždy. Jelikož je ale tuzemský konzument vín historicky nastaven spíše na jednoodrůdová vína, byla tato vášeň jeden čas trochu potlačena. S rostoucím podílem exportu ale zastoupení cuvée zase nabírá na významu.
Úvodem do produkce vinařství je nově víno Moravian Rhapsody, tvořené kombinací odrůd Riesling, Pinot gris, Müller-Thurgau a Neuburger. Víno nově nahrazuje starou známou Akácii. Klasiku v podobě cuvée Pinot-Chardonnay pak zase vystřídalo víno BB, neboli kombinace burgundských odrůd Chardonnay, Pinot Gris a Pinot Noir, zrání přes rok v dubovém sudu. Bílá cuvée pak doplňuje červené víno P.A.N, které je složeno z odrůd André, Modrý Portugal a Pinot Noir. To zrálo z části ve starých dubových sudech a z části v nerezu.
Moravian Rhapsody 2021, Vinařství Jaroslav Osička, 13 % Hodnocení: 86/100
Cuvée, které zrálo částečně v akátovém a částečně v dubovém sudu o objemu 1000 litrů. Před lahvováním 10 měsíců v kontaktu s kvasničními kaly. Většinu cuvée tvoří Ryzlink rýnský (75 %), z vinice Přední hora. Víno s příjemnou vůní kombinující citrusové plody, meruňky, žlutá jablka, náznak tónů dřeva a výrazněji také kvasnic. V chuti naturální šťavnatý styl bílého, skvěle pitelné, kombinující říznou kyselost Ryzlinku rýnského a bohatší ovocný projev Pinotu Gris. Středně plné víno, s delším odezníváním, krémovostí po zrání na jemných kalech a jemně minerální koncovkou.
BB 2020, Vinařství Jaroslav Osička, 12,5 % Hodnocení: 91/100
Bílovické Burgundské, alias cuvée odrůd Chardonnay (60 %), Pinot Gris (30 %) a Pinot Noir (10 %), které zrálo zhruba rok v dubovém sudu o objemu 1000 litrů v kontaktu s kvasinkami. Ve skleničce s výraznější slámovou barvou, ve vůni opulentní, doslova frontální útok na čichové receptory. Zralé broskve, hrušky, pomerančová kůra, lehce herbální, s vystupujícími tóny vanilky a ušlechtilého dřeva. V chuti je víno perfektně vyvážené, kombinuje svěží kyselost, tóny zralého peckového ovoce, vanilky a krémovými tóny smetany. Středně plné v chuti, elegantní a rafinované, krásné v jemných detailech. Dlouhý závěr, s dobře patrnou minerální slaností. Velké víno, které bude rozdávat radost i s odstupem několika let.
P.A.N. 2021, Vinařství Jaroslav Osička, 14 % Hodnocení: 87/100
Osobité červené víno složené z odrůd 42 % Pinot Noir, 42 % André a 16 % Blauer Portugieser. Zrání v 1000 litrových sudech, zhruba deset měsíců v kontaktu s kvasničními kaly. Jako ostatní vína taktéž nefiltrováno a nečiřeno. Na pohled se středně intenzivní rubínovou barvou, ve vůni mladistvé, s tóny malin, švestek, fialky a s jemnou stopou pepře. V ústech velmi svěží, vytuněné sebevědomou kyselinou, tóny červených peckovin, švestky a jemnou kořenitostí připomínající pepř nebo hřebíček. Víno se zajímavou strukturou chuti, ale trochu divoch. Delší, lehce svíravý závěr.