Pinoty z Maďarska a Rakouska

Červen, 26.06.2017 08:54

Mít Pinot noir ve skleničce je jako sednout si za volant bouráku Aston Martin. Člověk tak nějak už dopředu očekává, že by to měla být pořádná „jízda“ se vším všudy. A já si pinotové svezení v posledních dnech dopřál hned třikrát. Jednou v podobě slušného burgundského Bourgogne Hautes-Côtes de Nuits 2013, Gros Frère et Sœur, ale psát chci dnes o vínech z Rakouska a Maďarska. I zde se totiž nachází vhodný „terroir“ a šikovní vinaři, kteří dokáží do skleničky dopravit sexy pinotové zboží. Příkladem budiž „new kid on the block“ Pinot noir 2015 od Bencze Családi Birtok z nabídky Vinorum.cz a „časem ošlehaný borec“ Pinot noir 2012 z vinařství Neumeister od Pro-víno.cz.

IMG_4246[1]

Maďarsko disponuje zhruba 60 000 hektary vinic, což je přibližně polovina rozlohy Bordeaux a třikrát více, než máme u nás. Maďarští vinaři mají k dispozici široké portfolio autochtonních odrůd, které se na zdejších vinicích pěstují po staletí, paralelně s tím tu ale v posledních desetiletích prosazují některé francouzské odrůdy, Pinot noir nevyjímaje. Tato odrůda je totiž pěstitelskou výzvou, kterou chce okusit napříč kontinenty kdejaký ambiciózní vinař. A to i ten maďarský.

Pinot noir je dosti náchylný na ty správné podmínky ve vinici. Bobule s tenkými slupkami preferují chladnější podnebí, v horkých regionech z odrůdy vznikají plochá a nezajímavá vína, v případě Pinotu se to nesmí přehánět ani s deštěm, potřebuje mít ty správné půdní podmínky. Základem dobrého Pinotu je také přísná redukce hroznů. Dnes se s Pinotem noir potkáte napříč vinařskými regiony jako Eger, Sopron, Villány nebo Pécs. Výjimkou nejsou ani vinice poblíž „maďarského moře“ Balatonu, kde sídlí i vinařství Bencze.

Vinařský region Sopron najdete u hranic s Rakouskem, v blízkosti břehů Neziderského jezera. Rakousko zde reprezentuje Burgenland a i zde se modrým odrůdám včetně Pinotu daří. Na druhou stranu v Maďarsku ani v Rakousku není Pinot noir klíčovou odrůdou pro místní vinaře.  V Rakousku se vysazen na zhruba 650 hektarech vinic, což je asi 1,4 % z celkové plochy a méně než je Rulandského modrého vysazeno na Moravě. Popularita i výsadby PN ovšem u našich jižních sousedů rostou. Z Rakouska určitě ochutnejte Pinoty z Thermenregionu poblíž Vídně, nebo z nejjižnějšího rakouského vinařského regionu Süd-Steiermark, odkud pochází i skvělý Pinot noir z dnešního příspěvku. Tak na zdraví a dobře dojeďte!

Pinot noir 2015, Bencze Családi Birtok, 13 %         Hodnocení: 87/100

Pinot noir částečně vinifikovaný v nerezu a částečně v 500 litrových dubových sudech. Víno má příjemnou svěží vůni červených peckovin připomínající červený rybíz, maliny nebo třešně. Je lehce kořenitá s tóny pepře. Chuť je příjemná, krásně vyladěná, s akurátní kyselinou a jemným tříslem. Krásně odrůdové a čisté víno, s delší dochutí. Pinot jak se patří.

IMG_4248[1]

Pinot noir 2012 Klausen, Neumeister, 13,5 %          Hodnocení: 90/100

Ukázkový Pinot noir, komplexní a zábavný. Stále s dominantní ovocnou linkou a minimem terciálních tónů, víno s velkým potenciálem do dalších let. Ve vůni červené bobulové ovoce, nechybí nasládle kořenité tóny. V chuti harmonické, delikátní, víno se doslova rozplývá na jazyku. Objevují se tóny červeného rybízu, malin, jahod, fialky a bylinek. Nádherně zakomponované tříslo, dlouhá ovocná dochuť. Klobouček dolů, moc pěkná práce.

IMG_4249[1]

Pinot noir

Okomentovat:

*

Loading...