Ochutnávka vín Laurent Fayolle

Říjen, 31.10.2024 07:57

Severní Rhona patří mezi nejzajímavější vinařské regiony Francie a s pouhými 2900 hektary vinic zároveň k nejmenším. Místní vinaři vám bez otálení řeknou, že se tu dělá nejlepší Syrah na světě a logicky si ho také nechají řádně zaplatit. Vína ze severní Rhony umí být okouzlující, ale stejně jako ta z Burgundska jsou i finančně méně nedostupná. Bílá a červená z apelací Crozes-Hermitage a Hermitage byla k ochutnání minulý týden ve Vinotéce U Mouřenína, kde svá vína osobně představil vinař Laurent Fayolle.

IMG_20241024_190256__01

Severní Rhona tvoří společný vinařský region s Jižní Rhonou, ale na celkové produkci se podílí jen 5 %. Pěstování révy není na severní Rhoně procházka růžovým sadem. Mnohé z terasovitých vinic jsou vysázeny na extrémně strmých a úzkých svazích, které ztěžují řez a údržbu révy. V této části je údolí velmi úzké a prakticky neumožňuje další rozšiřování zdejších apelací. Na rozdíl od Jižní Rhony, kde je klima spíše Středomořské, na severu vládne kontinentální klima s typicky chladnými zimními měsíci a teplým létem.

Odrůdově je to na Severní Rhoně poměrně jednoduché. Jedinou modrou odrůdou, která je povolena pro červená vína z jednotlivých Cru, je Syrah. Ve slavném Côte-Rôtie ji v červených vínech může doplnit malý podíl odrůdy Viognier. Tato bílá odrůda je se severní Rhonou úzce spjata. V roce 1965 tu bylo posledních osm hektarů Viognieru, rostoucí popularita a práce místních vinařů její plochu navýšily na více než 1000 hektarů. Nejlepší terroir pro Viognier je v apelacích Condrieu nebo Chateau Grillet.

Ve vinotéce U Mouřenína jsme ale ochutnávali vína dvou apelací z levého břehu řeky, tedy Crozes-Hermitage a Hermitage. Obě jsou známé především červenými víny. Crozes-Hermitage byla původně malá apelace, která ale postupně díky zájmu negociantů narostla až na 1800 hektarů vinic. Devadesát procent vín je tu červených, samozřejmě z odrůdy Syrah, bílá vína tvoří kombinace odrůd Marsanne a Rousanne.

Slavnější Hermitage je se 140 hektary trpaslík, který ale svým renomé a kvalitou poráží většího souseda. Zdejší žulový kopec, v kombinaci s ideální jižní orientací směrem ke slunci, dává vínům jedinečný charakter a strukturu. Velká červená vína Hermitage mohou zrát 20 a více let, ukázkou archivačního potenciálu těchto vín bylo v rámci degustace Hermitage Les Diognieres rouge 2012.

První vína ve vinařství Laurent Fayolle vznikla v roce 1959.  Současný majitel Laurent Fayolle vinařství od svého otce převzal v roce 2002 a okamžitě začal s přechodem na BIO postupy. Dnes má k dispozici 12,5 hektarů révy, zejména v prestižních apelacích Crozes-Hermitage a Hermitage, v některých případech velmi staré výsadby. Ve sklepě pak kombinuje zejména betonové a jemně vypalované sudy, s cílem zachovat jedinečný terroir a charakter svých vín.

Ze čtveřice bílých vín, která jsme měli možnost na Malé Straně ochutnat, mne nejvíce zaujalo Crozes-Hermitage Les Pontaix blanc 2023. Víno ze starých keřů odrůdy Marsanne, které před 70 lety vysazoval dědeček současného majitel. Před lahvováním zrálo rok v dubových sudech. Ve vůni výraznější víno, s tóny broskve, žlutého melounu nebo mandlí, podtržené silnějším tónem vanilky. V ústech příjemně vrstevnaté, plnější, s tóny peckového a citrusového ovoce. Dobrá kyselina a delší minerálně slaný závěr. Cena 998 Kč.

Ze čtveřice červených vín pak musím vypíchnout Crozes Hermitage Clos Les Cornierets 2016, 100% Syrah z malé vinice a 60letých keřů. Středně intenzivní rubínová barva ve skleničce, na nose bohaté a svůdné víno, s tóny černého rybízu, ostružin nebo švestky. Ovocné tóny přechází lehce do sušené podoby, náznak zemitosti a animálních tónů. V chuti uhlazené, s krásně integrovanými taniny, tóny sušených švestek, koření a minerální železitostí. Víno, které je na svém vrcholu, na kterém se bude držet i v následujících letech. Cena ve Vinotéce u Mouřenína 2472 Kč.

IMG_20241024_194222

Posledním vínem ochutnávky pak bylo Hermitage Les Diognieres rouge 2012, kvašení v tomto případě probíhá v dřevěných sudech a víno poté zraje 12 měsíců v bariku. Vrstevnatá a sebevědomá vůně, která se doslova dere ze skleničky. Tóny sušených plodů, švestky, brusinek, tón pepře, tabáku a jemné animality. Víno, se kterým vás baví kroužit jak na kolotoči. V ústech jemné a komplexní zároveň. S příjemně vystupující kyselinou, integrovanými tříslovinami, tóny peckového ovoce, hřebíčku nebo kávy. Dlouhé víno s příjemně nazrálým projevem. Cena 5150 Kč.

Vína vyšší řady Laurent Fayolle nepostrádala eleganci ani charakter, krásně pitelné věci, výraznější slabinou je ovšem jejich cena. Jak jsem zmínil, dobrá Severní Rhona nebývá levná. V případě bílých vín kolem 1000 Kč a červených nad 2500 Kč je však ve světě vína opravdu z čeho vybírat, konkurence je stále tvrdší a já bych osobně asi v tomto případě sáhl jinam.

Okomentovat:

*

Loading...