Novinky z Kutné hory

Červenec, 16.07.2024 07:55

Ačkoliv je to do Kutné hory z Prahy mnohem blíž než na Moravu, přiznám se, že vinařství Vinné sklepy Kutná hora jsem osobně navštívil jen jednou, a to v roce 2016. Tehdy jsme se s Lukášem Rudolfským bavili hlavně o biodynamice a certifikaci Demeter. Minulý týden jsme si témata zopakovali při společném setkání v Praze, a stihli probrat další novinky jako VOC Kutnohorsko nebo plány ohledně stěhování vinařství. Ochutnali jsme u toho samozřejmě také některá nová vína z aktuálního sortimentu vinařství.

IMG_20240711_162432

Péči o vinice na Kutnohorsku se Lukáš Rudolfský se svou sestrou Stanislavou začali věnovat v roce 2004, kdy od svého otce převzali první hektary osázené révou. Dnes disponuje vinařství Vinné sklepy Kutná hora více než 40 hektary vlastích vinic a ročně pustí do světa kolem 100 000 lahví. Kromě tratí přímo v Kutné hoře, jako jsou U Všech svatých, Pod Barborou, U Kapličky nebo Na Borku, se Lukáš Rudolfský a jeho tým starají o další vinice, jako jsou ty na Kuksu nebo na Sadské.

Sortiment vinařství je dnes tvořen výhradně traťovými víny, u každého vína je tedy kladen důraz na původ a „terroir“ konkrétní polohy. Názvy vinic také najdete na etiketách vín. Hlavní odrůdou Vinných sklepů Kutná hora je Pinot noir a další burgundské odrůdy, které dnes tvoří 25 hektarů vinic vinařství. Pinot noir konkrétně 10 hektarů a do budoucna by jeho význam v sortimentu měl ještě růst. Pinot noir ve vinařství používají jak pro produkci červených tichých vín, tak bublin.

Mezi další odrůdy, o které se ve vinných sklepech starají, patří Ryzlink rýnský, Chardonnay, Tramín kořenný, Rulandské šedé nebo rezistentní Cabernet blanc a Hibernal. Do budoucna bude ale ve vinařství stále výraznější orientace na burgundské odrůdy, Ryzlink rýnský a Tramín.

Všechny vinice jsou vedeny v biodynamickém režimu a vinařství Vinné sklepy Kutná hora je stále jediným vinařstvím s oficiální certifikací Demeter u nás. Logicky pak také bylo jedním ze zakládajících členů spolku Demeter CS (Česko a Slovensko), který od roku 2020 spojuje podobně smýšlející zemědělce a vinaře u nás. „O tom, že zájem o biodynamiku roste svědčí fakt, že spolek má dnes 35 členů, přičemž zastoupeno je hned 26 vinařství,“ potvrdil Lukáš Rudlofský.

Novým projektem, který má podtrhnout charakter vín z Kutné hory, je sdružení VOC Kutnohorsko. Aktuálně ho kromě Vinných sklepů Kutná hora tvoří několik dalších vinařství, jako Vinařství Hanuš, Vinařství Jiří Kocián nebo Vinařství Vinaře. Sdružení pracuje se dvěma odrůdami – Pinot noir a Ryzlink rýnský. Réva pro VOC vína musí pocházet z vinic obhospodařovaných bez chemie (žádné fungicidy a herbicidy) a minimálně z 10 % musí být vinohrady obehnané bio koridory.

Velkou změnou, která vinné sklepy Kutná hora v blízké době čeká, je stěhování. Z prostor kláštera v centru Kutné hory se bude provoz přesouvat do nově pořízeného „brownfieldu“. Bývalá továrna na potraviny by měla projít úpravami a rekonstrukcí, tak aby tu již v příštím roce mohlo proběhnout kompletní vinobraní. Pokud tedy chcete navštívit Vinné sklepy Kutná hora na stávající adrese, svou cestu příliš neodkládejte.

V rámci ochutnávky jsme s Lukášem Rudolfským prosvištěli devět vín z aktuálního nabídky vinařství. Zaujala mne hned na úvod Malá Kaplička 2023, ač polosuché víno s více než osmi gramy zbytkového cukru, tak velmi svěží lehčí (10,5 %) letní pití. Tón žlutého jablka, jemného muškátu, příjemně vystupující kyselina. Delikátní a vysoce pitelné víno, skvěle může fungovat po skleničce v gastru.

Velká Kaplička 2022 je cuvée Chardonnay (60 %) a Rulandského šedého, víno zrálo rok na starších dubových sudech, malolaktická fermentace, nefiltrováno. Ve vůni středně intenzivní, s tóny citrusů a bílého peckového ovoce, v chuti s razantnějším nástupem, ale zároveň poměrně rychlým odchodem. Uhlazené, vyvážené, s tóny citrusů, meruňky a tóny lučních bylin. Nechybí jemný dotek sudu. Závěr je minerální, středně dlouhý.

Sadská 2021, to je 100% Chardonnay z vinice obnovené v roce 2017, v polabské nížině poblíž Nymburku a Poděbrad. Jde o malou stolovou horu, kde podloží tvoří opuka. Víno zrálo rok na sudech, 30 % z nich bylo nových. Vůně žlutého peckového ovoce doplněné o tóny sladkého koření, výraznější otisk sudu, lehce bylinek. V chuti šťavnaté, svěží, středně dlouhý závěr, příjemně delikátní, výrazně minerální. Mladá výsadba, která pravděpodobně zatím neukázala svůj potenciál.

Ochutnali jsme také bublinky Cuvée Kuks 2021, šumivé víno vyrobené tradiční metodou druhotného kvašení v láhvi. V tomto případě dva a půl roku na kvasnicích, Blanc de Noirs z odrůdy Rulandské modré. Na trhu se brzy objeví ročník 2022 a to bude kombinace odrůd Pinot blanc, Pinot noir a Pinot Gris. Ročník 2021 je v chuti ostřejší, výrazněji nabroušený, s tóny limetky, jablka a s náznakem tropického ovoce a toustu. Dominantní kyselina, bohaté perlení a jemně minerální v závěru. Hodně svěží, energické pití.

Ze dvou Ryzlinků rýnských se mi více líbilo „nerezové“ víno z nejvyšší řady Ryzlink rýnský 2022 – Schwarzenberská edice. Vinice U Všech svatých. Na nose sebevědomá a výrazná odrůdová aromatika, tóny bílých květů, grepu a citrusového ovoce. Jemná minerální nakouřenost. V chuti bohaté a intenzivní víno, s tóny meruňky, grepu nebo lipového květu. Víno s dalším potenciálem zrát na láhvi.

Zajímavý byl i Cabernet blanc 2022. Kutnohorská odpověď na „moravskou Pálavu“. Víno aromaticky výrazné, s tóny broskve, angreštu, medu nebo rozinek. V chuti sladší (polosladké víno s 15g cukru), ale částečně vybalancované přítomnou kyselinou. Víno má strukturu, není fádní, naopak příjemně minerální v závěru. Pokud máte ve svém okolí nadšené konzumenty sladší Pálavy, zkuste je překvapit Cabernetem blanc z Kutné hory.

Hodně se mi líbila obě červená vína. V první řadě to bylo Svatovavřinecké 2022, lehčí červené víno s 11, 5 % alkoholu. Zrání 18 měsíců na sudech. Na nose působí mladistvě, s tóny fialky, švestky nebo tmavých třešní. V chuti energické, šťavnaté, ve finále moc pěkné. Třesně, červený rybíz, švestka, trocha ostružin. Delikátní třísloviny, delší závěr s jemnou kořenitostí. Super pitelné, na léto ideální červené, které můžete podávat i mírně podchlazené. Delší dobu jsem neměl takto příjemné Svatovavřinecké.

Posledním vínem ochutnávky byl elegantní Pinot noir 2022 z vinice U všech svatých. Víno vrstevnaté, krásně srovnané. Hezká vůně kombinující tmavé a červené ovoce, jemný tón hřebíčku, zemitosti.  V ústech příjemně svěží, delikátní a zajímavá chuť. Pěkná struktura, dobrá komplexnost a uhlazené tříslo. Víno má potenciál delšího ležení na láhvi. Pro mne osobně nejzajímavější víno celé ochutnávky.

Okomentovat:

*

Loading...