Mikulov jako moravské Bordeaux

Červen, 15.06.2023 07:40

Na výjimečné Pinoty noir nebo Frankovky jsme si v moravském podání tak trochu zvykli, ale udělat v tuzemských podmínkách velké víno spojením Cabernetu Sauvignon a Merlotu, to je přeci jen stále spíše výjimka. A zaplaťpánbůh za vinaře, kteří mají svou vizi a jdou si po ní, i když to na první pohled může vypadat jako nesmysl. Jedním z „vizionářských“ vín je i červené Gravettien Ober Hertalzberge Grande Cuvée z vinařství Nepraš & Co z Pavlova.

IMG_20230612_173650__01

Pod pálavskými kopci totiž není potřeba sázet jen Ryzlink vlašský a Pálavu, jak by se podle některých vyjádření mohlo zdát. Asi nikdy nezapomenu, jak nám před lety jeden vinař v Klentnici během degustace sebevědomě řekl: Červené? To nedělám, to tady nemá smysl. A hle, hned ve vedlejší vesnici jsou vinařství jako Nepraš & Co nebo Vinařství Ilias, která tuto myšlenku staví na hlavu.

Ačkoliv je Cabernet Sauvignon celosvětovou odrůdou číslo 1, v našich podmínkách je pro vinaře stále složitou disciplínou. I proto k celosvětovým výsadbám přispíváme jen 225 hektary, z nichž více než polovinu mají ve svých vinohradech vinaři na Mikulovsku a Velkopavlovicku. V letech 2018 až 2021 pak v nových výsadbách Cabernet Sauvignon předčil dokonce i Cabernet Cortis.

To u moravského Merlotu je situace přece jen dynamičtější. V Bordeaux je dnes Merlot nejrozšířenější modrou odrůdou a stále více se na něj sází i u nás. Na podmínky potřebné pro optimální dozrání je totiž přece jen o trochu méně náročnou odrůdou, než Cabernet Sauvignon. Po odrůdě Pinot noir je Merlot poslední roky na Moravě dokonce druhou nejvíce vysazovanou modrou odrůdou vůbec. A kdo za to může?

Zatímco v Modrých horách na Velkopavlovicku vinaři pracují zejména s odrůdami Frankovka, Svatovavřinecké nebo Modrý Portugal, tak největší výsadby Merlotu (podobně jako Cabernetu Sauvignon) najdete v Mikulovské podoblasti. Teplé klima kolem Nových mlýnů a Pálavských vrchů a místní půdy prostě modrým Bordeaux odrůdám svědčí. Nezbývá se než těšit, že Cuvée Gravettien bude v příštích letech přibývat zajímavá konkurence.

K aktuálně ochutnanému ročníku 2018 cuvée Gravettien přikládám i dřívější zápisky k ročníkům 2017 a 2015. Pokud máte tipy na zajímavá moravská červená vína z Bordeaux odrůd, neváhejte je nasdílet do komentáře pod příspěvkem.

Gravettien Ober Hertalzberge Grande Cuvée 2018, Nepraš &  Co, 13,5 %   Hodnocení: 92/100

BIO červené víno z viniční trati Sahara. Cuvée Marlotu a Cabernetu Sauvignon. Macerace 70 dnů, zrání dva roky v sudu 1200 litrů a následně ještě před lahvováním v barikovém sudu. Do lahví šlo víno v dubnu 2022 bez filtrace. Víno má tmavší rubínovou barvu, dobrou viskozitu. Ve vůni je intenzivnější, s tóny zralého ovoce, připomínající švestky, tmavé třešně nebo maliny. Tóny fialky, hřebíčku, pepře a povidel. V chuti je víno komplexní, uhlazené, vláčné. S tóny černého rybízu, švestky a povidel.  Nechybí ušlechtilé dřevo. Víno má příjemnou kyselinu, krásně integrované třísloviny. Noblesa, elegance, vyváženost. Velmi dlouhá dochuť s kořenitým minerálním závěrem. Krása! Na vypití teď i pro uložení do archivu.

IMG_20230612_173623__01

Gravettien 2017 Ročníky, Vinařství Nepraš & Co, 12,5 %    Hodnocení: 89/100

Víno je cuvée Merlotu a Cabernetu Sauvignon. Základem je ročník 2017, doplněný o menší podíl vín ročníků 2016 a 2018. Zrání v barikových sudech a lahvování v červenci 2021 bez filtrace. Víno středně intenzivní rubínové barvy ve skleničce s bohatou vůní připomínající červený rybíz, švestky, ale také lékořici a fialku. Tentokrát v chuti o něco lehčí, ale stále rafinované, vrstevnaté a zábavné pití. Příjemně kořenité v chuti, s tóny švestky, brusinek nebo fialky. Náznak sladkého koření, připomínajícího marcipán. Delší závěr s lehce vystupující kyselinou. Povedené červené víno, kterému lze jednoduše připojit nálepku „elegantní“ a melancholické.

IMG_20220924_132639__01-768x1024

Gravettien Grande Cuvée 2015, Vinařství Nepraš & Co, 13,5 %         Hodnocení: 91/100

Suché víno v kategorii výběr z hroznů. Zbytkový cukr prakticky nula, kyselina pět gramů. Odrůdové složení 50 % Cabernet Sauvignon, 50 % Merlot. Elegantní a po všech stránkách vyvážené a zábavné pití. Je vidět, že Sahara dostává svému jménu a modré hrozny tu nemají problém krásně dozrát. Vůně je pestrá a bohatá, s tóny červeného i tmavého ovoce, švestky, maliny, tmavé třešně, rybíz, nechybí tóny lékořice, jemná kořenitost hřebíčku a pepře. V chuti plnější, sametově vláčné, vrstevnaté a zábavné, s příjemnou kyselinou. Dlouhá dochuť s náznakem minerality. Tohle červené je radost pít.

IMG_20190202_135701-1-1024x768

1 komentář:

Zdeněk

8. August 2023 21:39

Nejlepší červená vína dělá v Dolních Dunajovicích vinařství Filip Mlýnek. Přijeďte a ochutnejte.

Okomentovat:

*

Loading...