Uplynulou sobotu probíhal již 4. ročník vinného festivalu (Ne)vinné Lány. Zaplaťpánbůh bez Miloše, zato s TGM. Klobouk dolů, jakou akci dokázali Emil Buřič a Zbyněk Gregor v Lánech dohromady dát. Velmi zajímavá selekce vinařů, ze které se musí vybrat snad každý, unikátní prostory a organizace na jedničku. Pokud jste v Lánech ještě nebyli a hledáte zajímavou a kultivovanou vinnou akci, rozhodně se za rok na (Ne)vinné Lány vydejte.
Hned z několika důvodů. Za prvé je to samozřejmě víno. Vinařů bylo na festivalu zastoupeno 11, stánek s vínem tu také měl projekt Mojelahve.cz a doplněním programu byla selekce vín dvou vinařství z Rheinhessen. Na první pohled to vypadá možná skromně, ale vzhledem k tomu, že akce je pouze jednodenní a s ohledem na prostory muzea TGM je to vlastně tak akorát.
Část vinařů se každoročně mění, někteří jsou v Lánech opakovaně. Čechy zastupovalo Lobkowiczké zámecké vinařství a Školní statek Mělník. Moravu pak Vino Zlomek & Vávra, Víno Škrobák, Vinařství Naturvini, VINO HORT, Vinařství Starý vrch, Lahofer, Vinařství Hanzel, Vinařství Trávníček & Kořínek a Vinařství Plenér. Já jsem se zdržoval asi nejvíce u třech z nich, ale o tom později.
Zmínit totiž musím ještě opravdu unikátní prostory, moderně pojatého Muzea TGM, ve kterých se festival odehrává. Degustuje se doslova mezi exponáty a musím říci, že s něčím podobným jsem se zatím ještě nesetkal. Velký respekt všem za odvahu, že se rozhodli vinné nadšence do muzea vpustit. Festival byl letos vyprodán, to znamená, že se na něm v průběhu dne objevilo 500 návštěvníků. Vstupenky se prodávají klouzavě vždy na tři hodiny, takže se za celé odpoledne nikde netvořily fronty.
Většina návštěvníků jsou místní a lidé z okolních obcí, „přažáků“ je podle organizátorů zhruba desetina. To mohu potvrdit, autobusem náš zpátky nejelo do hlavního města mnoho, za to to po hrbolaté cestě hezky cinkalo. Prakticky každý si odvážel nějakou tu láhev domů. (Ne)vinné Lány mají skutečně příjemný lokální charakter, člověk si připadá jak na místním moravském koštu. Ačkoliv i tady hraje alkohol prim, pod dohledem všudypřítomného Tomáše Garriguea Masaryka se snad nikdo neodváží zlinkovat a nepříjemně opilé osoby nebylo za celý den vidět. Třeba takový Dominik Ferri by akcí jednoznačně proplul bez úrazu.
Co se vína týká, přiznám se, že jsem neprošel všechny stánky. Asi nejvíce času jsme strávili příjemnou konverzací u stánku vinařství Plenér. S produkcí jsem se detailně seznámil loni v červnu na představení ročníku v pražské Hauch Gallery a s odstupem času jsem si tak mohl potvrdit, že vína dělá Dominika Černohorská moc dobrá. Vinařství vzniklo teprve v roce 2016 a bude zajímavé sledovat, jak se mu v příštích letech bude dařit transformace ze současného butikového charakteru (cca 10 000 lahví) na násobně většího producenta.
Líbil se mi Riesling 2016, příjemně šťavnatý, s uhlazenou ovocností a jemnou stopou sudu, stejně tak Cuvée Leonard. Ten má aktuálně velkou chuť do života, víno je energické, kysele minerální, fresh. Tématem letošních (Ne)vinných Lán byla růžová vína a asi nejlepší jsem ochutnal právě u Plenéru (Růžový Leonard). Překvapivě, možná i kvůli deštivému počasí, asi největší radost mi tentokrát udělala Frankovka 2016. Plnější, uhlazená, švestkově kořenitá, dlouhá. Vínu se budu speciálně věnovat ještě v jednom z dalších příspěvků.
Velká tekutá radost se za žetony rozdávala také na stánku Školního statku Mělník. Za mne aktuálně jeden z nejlepších výrobců vinařské oblasti Čechy. Vlajková loď vinařství Ryzlink rýnský byla zastoupena v několika různých variantách, včetně známých kalamářů. Modrý znám z minulosti, a proto jsem tentokrát zkusil bílý, z Liběchovské vinice. Víno s pevnou strukturou, tóny limetky, bylinek a lipového květu. S potenciálem, v tuto chvíli možná ještě trochu svázané.
Bez přehánění nadšen jsem byl z Mülleru – Thurgau 2015, marně pátrám, kdy jsem pil takhle dobré a šťavnaté víno této odrůdy. Láhev jsem si odvezl a ještě se jí budu i na tomto blogu věnovat. Další pecka bylo Svatovavřinecké 2015, s čistými tóny červeného rybízu, tmavých třešní, fialky nebo jemným marcipánem. V chuti delší, dochuť příjemně kombinuje drobné peckoviny a kořenitost hřebíčku či pepře. Do skleničky jsem to dostal s komentářem, že víno připomíná Sangiovese a ono jo. Zajímavá struktura, příjemný charakter.
Příjemné bylo i zastavení u Patrika Staška z Naturvini. Jeho moravská „image“ krásně kontrastovala s americkou vlajkou za jeho zády:). Na stánku měl mimo jiné velmi pěkný Ryzlink vlašský 2017, s pálavskou medovostí a mineralitou. Zralé citrusy, bylinky, broskve, krásně uhlazený, dlouhý. Varianta pet nat nás bavila také hodně. Neuvěřitelně pitelná záležitost, živelnost v kombinaci s uhlazeností a vyvážeností. Pro některé návštěvníky to bylo příliš punk, na druhou stranu chápu, že pro jiné by to mohlo být málo punk, ale za mne takto super.
Zajímavých vín bylo na akci ale samozřejmě více. Stručně musím ještě zmínit parádní rýňák Riesling Bechtheim Geyersberg trocken 2015 z vinařství Karl May. V chuti opravdu skvělý, s typickou svěžestí, nádechem šutrů, petrolejem. U Vinařství Hanzel jsme měli fajn suchý Kerner 2017, u stánku Mojelahve.cz zase ukázkový Sauvignon blanc 2017 z vinařství Binder. Vinařství Hort potěšilo lehčím Ryzlinkem rýnským 2016 VOC, s tóny citrusů a lipového květu.
Suma sumárum, víc než příjemně strávené sobotní odpoledne. Pokud budou (Ne)vinné Lány i příští rok, pokusím se nezapsat absenci.