Když se propojí tyto dva světy, je to pro mne jako vášnivého sběratele komiksů a milovníka vína vždycky velká radost. Tím spíš, že čtení komiksů a popíjení vína jde krásně dohromady. Má sbírka se v nedávné době rozrostla o dvě zajímavé publikace. Ježíšek mi koncem roku nadělil edukativní kousek Wine: A Graphic History, na základě doporučení na Facebooku jsem pak pořídil i oddychovku Neználci – Příběh vzájemného zasvěcení. V obou případech se jasně potvrdilo, že Francie je velmoc nejen v oblasti vína, ale také na poli grafických románů.
Wine: A Graphic History od autorů Benoist Simmat a Daniel Casanave nabízí na 250 stranách barevný a ucelený pohled na historii vína. Poutavě, srozumitelně a zábavně. Dozvíte se, jaká byla role vína napříč civilizacemi a staletími, jak se postupně měnily a vylepšovaly pěstitelské a vinařské postupy. Musím říci, že kniha je nabitá velkým množstvím zajímavých informací, dozvíte se třeba, kdy byly vysazeny první vinice v Burgundsku, od kdy byly pro skladování vín používány dřevěné sudy místo amfor nebo ve kterém klášteře byl ve středověku největší sud o objemu 100 000 lahví vína. Kdy a kým byly svého času v Burgundsku zakázány výsadby Gamay ve prospěch Pinotu noir nebo třeba to, že centrem produkce vín v jižní části Perské říše bylo město Shiraz.
Za mne skvělý dárek, který potěší i študovanějšího pijáka vína. Každý si v knize určitě najde něco nového. Mne bavila zejména druhá část knihy, tedy vývoj od středověku po současnost, rozmach vinohradnictví v zemích Nového světa, ale i závěrečná část knihy věnovaná „zelené revoluci“. Ačkoliv mám ve vinné knihovně již několik desítek položek, tak publikace týkající se čistě historii vína mi vlastně zatím chyběla. K této knize se s chutí budu vracet. Jediným problémem pro jazykově nevybavené může být fakt, že kniha je kromě Francouzštiny dostání pouze v anglickém jazyce.
Naopak u komiksu Neználci si vystačíte bez větších lingvistických dovedností. V českém jazyce totiž v loňském roce komiks vydalo nakladatelství Malvern. V tomto případě černobílá a lehce melancholická kresba sleduje přátelství autora komiksů Étienna Davodeau a biodynamického vinaře z údolí Loiry Richara Leroye. Ti se domluví, že se pokusí poznat život a svět toho druhého. Étienne tak po dobu delší než rok jezdí za Richardem na jeho vinice, do sklepa a pomáhá mu s potřebnými pracemi. Prožívá s ním příběh vzniku nového vína, stresující události jako návštěvu kritika Roberta Parkera. Otevírají spolu spoustu lahví a vedou řeči o životě a samozřejmě o víně. Richard na oplátku čte komiksy a doprovází Étienna na komiksové veletrhy či na návštěvy za dalšími francouzskými autory.
Přiznám se, že mne tento komiks pohltil asi až ve své třetině, ale pak jsem během sychravé neděle se skleničkou v ruce četl a četl a nakonec mi bylo líto, že tenhle výlet na francouzské vinice po 270 stranách končí. Neználci jsou v každém případě větší oddechovka než Wine: A Graphic History. Pro milovníka vína představují zajímavou „dokumentární“ rekonstrukci vinařova roku a pohled na to, co to ve skutečnosti znamená, když se řekne, že víno vzniká ve vinici. Mráz, slunce, déšť, mozoly…:) Příjemným bonusem je téma biodynamického hospodaření, které se prolíná celým příběhem.
Udělejte si pohodový večer, nalijte si do skleničky nějaké parádní „meditativní“ víno a nechce oči klouzat po komiksových bublinách. Tomu já říkám zen!