Dva moselské ryzlinky z vinařství Günther Steinmetz

Květen, 29.05.2024 06:05

Až se v apokalyptické budoucnosti zubaři ujmou vlády nad světem, prvním vinařským regionem, který bez náhrady zruší, bude bezpochyby Mosela. Zdejší Ryzlinky rýnské mají totiž většinou kyselinu ostřejší než samurajský meč a při jejich popíjení doslova cítíte, jak vám z úst mizí zubní sklovina. Nevím, jestli Moselu milují moje osmičky a špičáky, můj mozek jednoznačně ano. V uplynulých dnech jsem ochutnal dva zajímavé suché ryzlinky z vinařství Günther Steinmetz.

IMG_20240524_182635_Bokeh__01

V údolí Mosely najdete širokou paletu stylů Ryzlinku rýnského od suchých vín, po vína s mírným zbytkovým cukrem, vyhlášené jsou i zdejší sladké ryzlinkové nektary. Moselská vína ale vždy disponují krásnou svěží kyselinou, svůdnou ovocnou aromatikou a zřetelnou mineralitou. Znovu a znovu mne baví prozkoumávat tohle jedinečné spojení odrůdy a vinařského regionu. Ryzlink rýnský z Mosely ve skleničce naslepo poznáte prakticky vždy.

Nejen Ryzlink rýnský

První zmínky o moselských vínech pochází už ze čtvrtého století, ale Ryzlink rýnský se v regionu dominantně prosadil až mnohem později. Zatímco v roce 1879 byl jeho podíl na zdejších 6 144 hektarech vinic „jen“ 42 %, tak v roce 1906 již tvořil 88 % ze 7 500 hektarů vinic.

Dnes je odrůdové složení moselských vinohradů zase o trochu pestřejší, 5 400 hektarů Rieslingu doplňuje necelých 1 000 hektarů odrůdy Müller-Thurgau, 500 hektarů odrůdy Elbling a 400 hektarů Spätburgunderu. Jeho výsadby v poslední dekádě díky globálnímu oteplování rostou. Pokud přidáme menší zastoupení dalších odrůd, dostaneme se až na 8 770 hektarů vinic v údolích řek Saar, Mosel a Ruwer. Do roku 2007 nesl region v názvu jména všech tří řek, ale nyní na lahvích najdete už jen jednotící Mosel.

O Moselských vínech jsem tu již několikrát psal, o vínech z vinařství Günther Steinmetz to ale bude poprvé. Weingut Günther Steinmetz dnes vede Stefan Steinmetz, který je pokračovatelem dlouhé rodinné vinařské tradice. Stefan s pomocí své matky Edith převzal vůdčí pozici ve vinařství v roce 2000 ve věku pouhých 18 let, když onemocněl jeho otec. Celkem vinařství disponuje 12 hektary vinic, v některých z prestižních tratí jako Brauneberger Juffer a Juffer-Sonnenuhr, Paulinshofberg, Goldtröpfchen, Wintricher Geierslay nebo Dhroner Hofberg. Vinice jsou opečovávány bez použití umělých hnojiv či herbicidů a insekticidů. Ve sklepě Stefan Steinmetz také vyznává minimalistický přístup.

Brauneberger Riesling 2023, Günther Steinmetz, 12 %    Hodnocení: 88/100

Světlý odstín bílého zlata ve skleničce a středně intenzivní vůně na nose. Po přivonění jsou cítit tóny svěžích citrusů, meruňky nebo bílé broskve. Jemný podtón lučních bylin, víno působí mladistvým a energickým dojmem. V chuti lehčí, kulatě ovocné, s typickou ryzlinkovou nabroušeností. Hodně svěží, v ústech se objevuje příjemná kombinace citrusových plodů, čerstvých peckovin, minerality a kyselosti v závěru. Mlaďoučké víno, příjemné, zábavné a super pitelné, s potenciálem zlepšovat se v příštích letech.

Dhron Hofberger Riesling 2022, Günther Steinmetz, 11,5 %    Hodnocení: 90/100

Tento Ryzlink oproti předchozímu vzorku přidává na intenzitě a komplexnosti ve vůni i chuti. Spontánní fermentace, celkově čistý projev ve skleničce, bez zbytečných kudrlinek. Na nose pronikavá kombinace citrónu, limetky a grepu. Na pozadí se objevuje jemná nakouřenost moselské břidlice. Lehčí, ale dobře strukturovaná chuť, vysoká kyselina a jemný zbytkový cukr. Šťavnatě citrusové, se svůdným tónem meruňky a kdoule. Pod prvotním dojmem kyselosti se objevuje příjemná hloubka chuti. Kysele minerální závěr. Přísné víno, potěší fandy ostřejších ryzlinků, nic pro pálavomilné sosáčky. Surovější, charakterní rýňák.

Okomentovat:

*

Loading...