Otázka za dva bludišťáky: Zní to jako portugalská nadávka a je to lepší než pét-nat, co je to? No přece Corpinnat! Relativně nové označení pro špičková šumivá vína ze španělského Penedès, tedy regionu kde vznikají i nejznámější španělské bubliny – Cava. Proč někteří zdejší vinaři začali lahvovat Corpinnat a jak se dělá? Dozvíte se v dnešním příspěvku a přidávám tip na skvělý Corpinnat Brut Nature 2010 od Huguet de Can Freixes, který má v nabídce Winebar.cz.
Corpinnat vlastně vznikl z frustrace. Je to výsledek nespokojenosti několika špičkových vinařů z Penedès, kteří s obavami začali sledovat, jakým směrem se produkce vín Cava vydává. Víno, které mělo dle původních zakladatelů zdejšího konsorcia výrobců postupně šlapat na paty Champagne a stát se kvalitativní konkurencí těch nejlepších šumivých vín světa, se díky obrovskému nárůstu produkce a tlaku na co nejnižší cenu spíše zařadilo po bok italského Prosecca. I když Cava se samozřejmě na rozdíl od většiny Prosecca produkuje pomocí tzv. tradiční metody druhotného kvašení v láhvi. Sehnat dnes Cavu za 100 až 200 Kč v supermarketu není větší problém ani u nás. Jen pro představu, v roce 2017 vinaři nalahvovali 250 milionů lahví Cavy, přičemž hned 80 % produkce má na svědomí velká trojka výrobců Freixenet, Codorníu a García Carrión.
Někteří „odpadlíci“ z řad menších vinařů toto chtějí změnit, a proto vytvořili vlastní značku, která by se měla stát zárukou kvality. Cílem vinařů jako Gramona, Llopart nebo Nadal je propagovat specifika jednotlivých zón a ukázat odlišnosti konkrétního terroiru prostřednictvím jednotlivých vín. Konstantně vysokou kvalitu vín pak má zajistit soubor relativně přísných pravidel, která jednotliví členové sdružení výrobců Corpinnatu (L’Associació d’Elaboradors i Viticultors Corpinnat (AVEC) dodržují.
Ze srdce Penedès
Název vína Corpinnat ve volném překladu znaná „zrozen v srdci Penedes“. Víno musí opravdu pocházet z vymezené zóny, kterou je tradiční část oblasti Penedes, logicky výrazně menší, než je celá zóna DO Cava. Hrozny pro výrobu Corpinnatu musí pocházet 100% z organických vinic (minimálně ze 75 % ve vlastnictví vinařství), je pro ně povolen pouze ruční sběr. Minimální doba zrání je stanovena na 18 měsíců v kontaktu s kvasinkami, ale v řadě případů je mnohem delší. Podmínkou je také to, že kompletní vinifikace musí probíhat v prostorách konkrétního vinařství. Podobný trend a snaha odlišit tu nejvyšší kvalitu od zbytku produkce, je vidět i v jiných vinařských regionech. V zásadě jde vlastně o soubor podobných pravidel, která například v roce 2014 zavedli vinaři v italském Chianti Classico, když vytvářeli prémiovou kategorii Gran Selezione. I tady jde o použití těch nejlepších hroznů, zpouze z vlastních vinic, zpracované v prostorách konkrétního vinařství.
Snahou výrobců Corpinnatu je také orientace na lokální odrůdy. Většinu blendu musí tvořit odrůdy Xarel-lo, Parellada nebo Macabeu. Odrůdy jako Chardonnay nebo Pinot Noir smí tvořit maximálně desetinu. Pro výrobu růžových vín jsou povoleny modré odrůdy Garnacha, Monastrell, Sumoll a Xarel·lo Rosat.
Výrobců Corpinnatu je zatím „jen“ devět. K původním šesti zakladatelům sdružení (Gramona, Llopart, Nadal, Recaredo, Sabaté i Coca, Torelló) se následně přidali další tři Mas Candí, Huget-Can Feixes a Júlia Vernet. Jejich podíl na produkci Cavy je sice jen 1 %, ale na prestižní kategorii Gran Reserva to bylo mnohm více. První lahve Corpinnatu se pak na trhu objevily na jaře loňského roku a na jejich přední nebo zadní etiketě opravdu nenajdete ani zmínku o Cava.
Corpinnat tedy pochází ze stejné vinařské oblasti, jako slavná Cava, ale Corpinnat není Cava. Ačkoliv se vedly diskuze v rámci sdružení výrobců Cavy ohledně dalšího směřování a Corpinnat se měl stát podle jeho tvůrců jednou z kategorií Cavy, nakonec se společný konsenzus s velkými výrobci nenašel. Výrobci Corpinnatu tak 31. ledna 2019 opustili apelaci DO Cava. Jedním z nich je i Huguet de Can Freixes.
Historie vinařství Can Feixes sahá až na konec 14. století. Současná podoba ale vznikla v polovině 20. století, kdy usedlost převzala rodina Huguetů. Postupně došlo k modernizaci celého vinařství a výsadbě vinic. Dnes vinařství výhradně s vlastními hrozny vypěstovanými na 120 hektarech vinic. Odrůdovou skladbu tvoří Parellada, Macabeo, Chardonnay, Xarel·lo a z modrých Tempranillo, Merlot, Cabernet Sauvignon, Pinot Noir a Petit Verdot. V nabídce vinařství jsou jak tichá tak šumivá vína, celkem zhruba 250 tisíc lahví.
Corpinnat Brut Nature 2010, Huguet de Can Freixes, 12 % Hodnocení: 93/100
Odrůdovému složení dominuje Parellada, doplněná o Macabeo a Pinot Noir. Víno strávilo nejprve půl roku v nerezu a následně mnoho let v láhvi. Odstřeleno v listopadu 2019. Na zadní etiketě se mimo jiné dozvíte, že jde o láhev číslo 48 625 z celkového počtu 65 781. Víno mne překvapilo, čekal jsem bubliny výrazně nazrálejšího charakteru. Tenhle Corpinnat je ale parádně svěží, ovocně minerální a hlavně hrozně dobrý! Intenzivní a bohaté perlení ve skleničce, světlejší zlatavá barva. Vůně je elegantní a jemná, s tóny citrusů, žlutých jablek a bílých květů. Energická a svůdná. V chuti je víno výrazně suché, s pěknou kyselinou, svěží a krémové, s tóny čerstvého ovoce, citrusů a minerální slaností. Nic opulentního, ale delikátní a bohaté zároveň. Zábavné do posledního detailu. Prostě skvělé bubliny, po sedmičce se doslova zaprášilo.
Orientační cena: 550 Kč (Winebar.cz)
Horák
11. June 2020 13:33
Kouzlo nechtěného. Před pár dny stejné víno komentoval p. Čeřovský na Jižním svahu.