Poslední týden jsem si v hlavě namíchal výbušné cuvée italských odrůd jako Cococciola, Maglioco, Oseleta nebo Pevalerga Piccolo. Přidal desítky denominačních zón, ale bohužel to nestačilo. Cesta za titulem Italian Wine Ambassador, o které jsem tu psal začátkem března, zatím nekončí. Včerejší zkoušku jsem úspěšně nesložil, takže budu muset přidat a pokusit se o reparát koncem roku.
Nebyl jsem jediný, z necelých šesti desítek studentů, se kterými jsme se uplynulých pět dní potkávali, titul získala třetina. Dosažení minimálního počtu 75 správných odpovědí ze 100 v testu nebylo úplně easy. Samotný kurz s Ianem D’Agatou trvá vlastně jen čtyři dny, což vyvolává dojem, že to zas tak náročné být nemůže, ale zdání klame. To, co se na kurzu dozvíte, na složení zkoušky zdaleka nestačí a domácí příprava je pro úspěch zásadní.
To já si nějaké domácí úkoly udělal. Na základě Study Guidu jsem si bohužel vytvořil také trochu mylný obrázek o tom, jak že test bude vypadat. Člověk toho o jednotlivých odrůdách a vínech musí znát více, než je uvedeno. Kromě zařazení vín do regionů, to byly třeba otázky na specifcký klon Nebbiola, na rozdíly mezi vín Chianti Classico dvou konkrétních podoblastí, jaké antokyany jsou typické pro Sangiovese, z jakého regionu pochází víno Cacc’e Mmitte di Lucera… V neposlední řadě je potřeba počítat i s faktorem “Itálie”, tedy jakési očekávání neočekávaného. Ačkoliv je ve study guidu doporučená znalost asi 120 italských odrůd, stejně se v testu objeví otázka na odrůdu Famoso, která ve study Guide není:)… Do konce života si budu pamatovat, že je z Emilia-Romagna a do bible The Native Grapes of Italy se každopádně budu muset ponořit ještě hlouběji.
Prvním nezdarem se samozřejmě odradit nenechám, naopak motivace „zabodovat“ u druhého pokusu ještě stoupla. Pokud se italskému věnujete a přemýšlíte o nějakém dovzdělání se, rozhodně Vinitaly International Academy doporučuji. Poslouchat čtyři dny Iana D’Agatu je k nezaplacení. Velký sympaťák, bavič a především chodící encyklopedie italských odrůd. Jeden z největších expertů na italská vína na světě. Přidejte si příjemnou lokalitu historické Verony a bandu zajímavých “vínem postižených” studentů z celého světa a je jasné, že jde o výlet, na který do konce života nezapomenete. Malým bezvýznamným bonusem je pro české studenty i osoba hlavního koordinátora kurzu, kterým je Daniele Carli, který mnoho let působil v České republice a se kterým můžete nad skleničkou konverzovat i v Češtině:)
Já jsem si obzory za uplynulých 14 dní rozšířil velice, přiznám se, že jsem netušil, že kromě odrůdy Nebbiolo se pro Barolo používá i odrůda Nebbiolo Rosé, vím, jak se od sebe liší Cataratto Lucido a Cataratto Commune nebo Lambrusco Maestri a Lambrusco Marani. S jakým partnerem najčastěji tvoří cuvée odrůda Cococciola… Detaily, které samozřejmě WSET Diploma ve svém širokém záběru nikdy nemůže pojmout a je skvělé, že tým kolem Stevie Kim a Iana D’Agaty dali tento kurz, na kterém panuje skoro až rodinná atmosféra, dohromady. Komu je kurz určen? Na kurzu byli prakticky jen lidé, kteří se italskému vínu věnují, ať už jako edukátoři ve svých zemích, spisovatelé, novináři nebo dovozci… co se mne týče, budete mi muset držet palce holt ještě jednou… Příští termín by snad měl být v listopadu, kdyby se někdo chtěl přidat dejte vědět, ve dvou se to učí lépe:)
PS: Pedro Ballesteros Torres MW, můj spolusedící prošel!:))