Je to necelý rok, co jsem poprvé ochutnal vína vinařského projektu 7Řádků a nutno dodat, že to byla docela láska na první pohled. Když přišla koncem loňského roku pozvánka od Dragana Bogdanoviče na ochutnávku kompletního portfolia 7Řádků a nového slovenského vinařství Zlatý roh, nešlo odolat. V Bokovce jsem si za doprovodného komentáře Honzy Šlancara ochutnal vše, co je aktuálně na lahvích.
Za víny 7Řádků/7Riadkov stojí kamarádi Filip Nagy a právě Honza Šlancar, kteří se poznali na Mendelově univerzitě při studiu vinařství a vinohradnictví. Více jsem tu o vzniku vinařské značky psal minule. Zlatý roh je pak novinka, kde má na starost vína opět Filip Nagy.
Filozofií obou vinařských projektů je produkce “terroirových” vín s minimem zásahů vinaře, minimální síření, vína dlouho leží na kalech, vinice jsou obhospodařovány v režimu Bio, pokukuje se i po biodynamice a zkouší se jednotlivé preparáty a lunární kalendář. Všechna vína včetně bílých zrají v použitých francouzských sudech a kapacita sudu je dost často i kapacitou celé šarže konkrétního vína. Od každého vína se lahvuje něco kolem 200 – 300 lahví a celá kapacita vinařství je tak zhruba 3000 lahví. Celkem výrazná část z nich navíc dle Honzy Šlancara končí ve Vídni, takže se není co divit, že vína nejsou s ohledem na dostupnost ve větší míře moc vidět.
Jedna z posledních loňských degustací se povedla. Bylo to pestré a pěkné! Suma sumárum jsem ochutnal dva příjemné Pét-naty, tři bílá vína, dvě oranžová a pět červených. Když to vezmu globálně, vína pánové dělají moc pěkná, neuvěřitelně pitelná, v řadě případů elegantní, nádherně vyvážená a s potenciálem zrát. Nezaujala mne prakticky jen dvě vína, a sice 7 Riadkov Dark Ages 2017, hodně punková a oxidativní botrytická záležitost, z odrůd Veltlínské zelené a Ryzlink rýnský a pak také Merlot 2017 Zlatý roh, který nebyl ani punkový, ani sexy.
Naopak jedno z nejlepších vín bylo 7 Řádků Bílé cuvée 2017, aneb „field blend“ ze staré vinice, kde roste réva stáří kolem 30 let. Relativně hodně odrůd, mezi nimiž najdete Veltlínské zelené, Rulandské bílé, Neuburské nebo Ryzlink vlašský. Spontánní fermentace, víno leželo 10 měsíců ve starých barikových sudech, minimum přidané síry (kolem 20 mg). Konzervativnější pijan vín možná chytá při čtení těchto řádků kopřivku, ale věřte, že tohle víno je velká paráda. Ve vůni decentní a elegantní, s tóny bílých peckovin a s lehkou nakouřeností. V chuti krásně sladěné, postavené na pěkné kyselině, s tóny citrusových plodů, bílé broskve, delší s velmi příjemnou dochutí. Tohle chceš pít a chceš toho pít minimálně celou láhev.
Podobného stylu byl i Blanc Zlatý roh 2017, i když toto víno přece jen ukazuje trochu více svalů. Ve vůni komplexní, výrazné, s tóny bílé hrušky, broskve, bílých květů, lučních bylin nebo medu. V ústech pak plnější, našlapané, s tóny citrusů, grepu, žlutých jablek, kdoule a jemnou vanilkou. Svěží, s příjemnou kyselinou. Bílé s vyšším alkoholem (13,5 %), ale i tento vzorek jsem si náležitě užil.
Ze dvou oranžových vín mne o něco více bavil Ryzlink vlašský 2017 7Řádků, víno z nakoupených hroznů z Němčiček, fermentující na slupkách a zrající zhruba sedm měsíců ve starších barikových sudech. Barva je výrazně oranžová, ve vůni se objevují bylinky, čaj, v chuti se přidávají zralé citrusy a až jemné tabákové tóny. Tělnaté víno, pěkná, lehce svíravá dochuť. Jak já na ty oranžády moc nejsem, tohle mi chutnalo. Zajímavé je ale i 7Riadkov Veltlínské zelené Qvevri 2017. Slovenské hrozny, asi po sedmi měsících v qvevri se hrozny lisují a víno ještě putuje na tři měsíce do sudu.
Už před rokem, se mi od 7Řádků moc líbila červená vína a ročník 2017 na vysokém standardu zhola nic neubírá. Frankovka 2017 Zlatý roh má tmavší rubínovou barvu ve skleničce, voní po červených peckovinách, zejména malinách, tmavých třešních nebo červeném rybízu. Chuť je nádherně zakulacená, delikátní, víno se rozplývá na jazyku. Zralé červené peckoviny, delikátní tříslo, příjemně vystupující kyselina. Celkem jemná „feminine“ Frankovka, ale super.
Frankovka 2017 7Řádků je dle slov Honzy Šlancara až pinotová a je tomu skutečně tak. Lehce zakalené ve skleničce, středně výrazná rubínová brava, ve vůni trochu více do tmavého ovoce, než předchozí vzorek, tmavé třešně, švestky, maliny. K ovoci se v chuti přidává náznak kořenitých tónů, špetka citrusů. Neuvěřitelně chlastací, energické, zároveň perfektně sladěné, sexy.
Svatovařinecké 2017 Zlatý roh rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co jsem z této odrůdy za dlouhou dobu ochutnal. Krásně ovocné, „juicy“, s tóny švestky, třešní, květinové s tóny připomínajícími fialku. Přímočaré a zábavné párty víno.
Na úplný závěr jsme jako bonusový vzorek z archivu Dragana dali nazrálý Pinot noir Tieto ruky 2014. To nešlo odlít už z toho důvodu, že prý snad šlo o poslední láhev na planetě Zemi. Well done! Příjemná degustace s osobitými vinaři a hodně povedenými víny. Snad bude na podobné akce hodně bohatý i rok 2019:)