U Zdeňka Peřiny jsme nedávno byli ve vinařství na návštěvě a z Klentnice jsem si dovezl domů tři láhve k detailnějšímu přechutnání. Vyhlášený je Zdeněk Peřina zejména pro své Ryzlinky vlašské, já dnes ale doporučím k vyzkoušení jeho moc pěkné Rulandské bílé z Liščího vrchu. Odrůda, která je ve stínu Chardonnay i Rulandského šedého, většinou hůře prodejná, přitom ne zcela úplně právem. Člověk musí občas nechápajíc kroutit hlavou, jak může být Rulandské šedé jednou z nejoblíbenějších bílých odrůd u nás a o Rulandské bílé řada lidí nezavadí vývrtkou. Jasně, šeďák je často přímočařejší, nenutí tolik přemýšlet, ale delikátnost a svůdnost dobrého Rulandského bílého má taky něco do sebe. Tam, kde RŠ často boduje pitelností, RB nabízí nevtíravou noblesu.
Je na místě říci, že Pinot Blanc neboli Rulandské bílé asi nikde ve světě nehraje úplně ty první housle. Je to vždy ten několikátý vzadu, něco jako Charlie Watts v Rolling Stones. A platí to i o České republice, která je vlastně světovou „velmoci“ ve výsadbách této odrůdy. Přiznám se, že mne to docela překvapilo, když jsem v rámci statistik německého vinařského institutu viděl tabulku světových výsadeb Pinotu Blanc. Česká republika se svými více než 800 hektary řadí mezi největší pětku. S 5000 hektary vedou Němci, na dalších místech najdete Itálii, Rakousko a Francii. Řada tuzemských vinařů má Rulandské bílé ve svém sortimentu a já tato vína vždy s chutí ochutnám. Třeba víno od Zdeňka Peřiny rozhodně stojí za to.
Zdeněk Peřina dělá výhradně bílá vína a výhradně v nerezových tancích. Jeho moderní vinařství nemůžete minout, pokud budete projížďět Klentnicí. Vína většinou zrají šest měsíců v tancích, v kontaktu s kvasinkami, potom pokračují do láhve. V sortimentu vinařství najdete Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Charodnnay, Veltlínské zelené, Pálavu nebo Sauvignon. Růžové lahvuje ze Svatovavřineckého a klaret z Zweigeltrebe. Celkem obhospodařuje 8,5 hektaru vlastních vinic.
Ryzlink rýnský 2016 Ořechová hora, Vinařství Zdeněk Peřina, 12,5 % Hodnocení: 85/100
Suché víno z kategorie pozdní sběr. Ve vůni středně výrazný, svěží, s tóny meruněk, mandarinky, bílých květin a jemnou minerální nakouřeností. V chuti čisté, přímočaré, mladistvě šťavnaté. Pěkná do ovoce zabalená kyselina. Jemně bylinková dochuť, středně dlouhá. Zábavná letní záležitost, s vysokým chlastacím potenciálem.
Ryzlink vlašský I 2016 Goldhammer, Vinařství Zdeněk Peřina, 12,5 % Hodnocení: 85/100
Opět suché víno v pozdním sběru. Jemná ovocná vůně připomíná broskve, kdouli nebo grep. V chuti dynamičtější, lehčí, na ovoci postavené, s tóny bylinek. Působí kulatě, hladce, jednotlivé složky chuti jsou dobře integrované. Čekejte příjemnou ovocnost a v závěru kombinaci kyseliny a jemné minerality. Dochuť je přece jen o něco delší než v případě Ryzlinku rýnského. Nic vysloveně meditativního, do gastronomie super.
Rulandské bílé 2015 Liščí vrch, Vinařství Zdeněk Peřina, 14 % Hodnocení: 87/100
Pozdní sběr, suché, tentokrát ale o rok starší víno. Působí sevřeně, na první dobrou nenápadně, ale skrývá v sobě potenciál. Vůně nevýrazná, za to chuť je plnější, elegantní, s tóny hrušky, bílé broskve, lehce mandle a vanilka. Tohle víno mne bavilo nejvíce, zakulacené, heboučké, s chutí bych si ho zopakoval za pár let. Utáhne i pinotovou skleničku.