Prázdniny jsou v plném proudu, letní čas vybízí nejen ke konzumaci Prosecca, ale také k relaxaci s knihou v ruce. Ze své knihovny jsem vybral celkem 10 tipů na letní oddychovější čtení. Následující knihy samozřejmě ideálně napárujte s nějakým kvalitním vínem.
Jak známo, sortiment v tuzemsku vydaných knih o víně je tak nějak omezen, v následujícím seznamu tak najdete knihy psané v českém i anglickém jazyce. Všechny mají společné to, že nejde o extrémně náročnou literaturu faktu či přehnaně edukativní texty, žádné encyklopedie či učebnice. Naopak téměř bez výjimky oddychová beletrie, lehce a poutavě psaná, bez nutnosti listovat výkladovým slovníkem odborné vinařské terminologie. Pokud případně pod článek přidáte své vlastní tipy na oblíbené knížky, budu rád nejen já, ale i ostatní rekreanti sledující tento blog.
1 ) Pražské vinice, Radana Vítková
Knížka nejen pro Pražáky. V prvním ze dvou plánovaných dílů se Radana Vítková zaměřuje na popis příběhů vinic levého břehu Vltavy, tedy včetně té pravděpodobně nejstarší – Svatováclavské vinice poblíž Pražského hradu. Dalšími jsou vinice v zahradách Pražského hradu, vinohrady na Petříně, Vyšehrad a pro mne dosud nenavštívená dejvická vinice Baba. Plánovaná kniha Pražské vinice II pak bude pojednávat o Modřanské vinici, Grébovce, vinici sv. Kláry, Salabce nebo prosecké Máchalce. Dozvíte se, kde jsou vysazené jaké odrůdy, kterou z vinic obhospodařuje vinařství Spielberg, na které zase biodynamicky pracuje Lukáš Rudolfský z Kutné hory. Oddechové letní čtení se spoustou krásných fotografií, které dvojnásob potěší milovníky historie.
2) Toskánská vinice, Ferenc Máté
Jaké to je žít v Toskánsku a založit zde vlastní vinařství? Tak přesně o tom na 280 stranách své knihy vypráví Ferenc Máté. Původem maďarský autor emigroval v 11 letech do Kanady, kde nějaký čas žil, ale mezi jeho přechodná bydliště patří i Kalifornie, New York nebo Paříž. Se svou manželkou Candance (malířka, autorka etiket vinařství Máté) se nakonec usadil v malebném Toskánsku, kde plnými doušky vychutnává místní život, píše knihy a také vyrábí vína ve vlastním vinařství. A právě cesta k vybudování vinařské firmy a výrobě prvního vína je dějovou linkou knihy Toskánská vinice. Kniha je příjemnou a autentickou sondou do života v Toskánsku. Víno v ní hraje důležitou roli, ale nikoliv tu zásadní. Díky poutavému a bezprostřednímu vypravěčskému stylu se čtenář celkem snadno přenese do slavného italského vinařského regionu, ochutná místní speciality a nasaje zdejší atmosféru. Náramně čtivé a zábavné.
3 ) Kouzlo místa, Steven Kolpan
Kniha plná červených vín a Cabernetu je detailním pohledem na vznik a fungování legendárního amerického vinařství Niebaum-Coppola (slavná rezidence Inglenook), jehož majitelem je vinařská celebrita Francis Ford Coppola. Sen, který měl zpočátku řadu porodních bolestí a který amerického režiséra téměř finančně zruinoval. Vznik a život vinařství představují různé osobnosti s firmou spojené. Jak už to u podobných příběhů bývá, nakonec nechybí vytoužený happy end. Zajímavý pohled do historie amerického vinařství, role imigrantů, fungování zdejšího vinného businessu a vzniku jednoho z nejuznávanějších vinařských značek severoamerického kontinentu.
4 ) Vertical, Rex Pickett
Vertical je volné pokračování slavné Bokovky, opět s hlavními hrdiny Milesem a Jackem. Jak jinak, i tentokrát se jedná o roadtrip za vínem. Jen životní situace obou postav se trochu vyměnily. Zatímco Miles je nyní autor úspěšného románu Shameless, obletovaný fanynkami, jeho parťák má za sebou rozvod a je tak trochu na mizině. Opět krásně napsáno, se spoustou humorných situací. Pokud máte rádi Bokovku a vládnete jazykem anglickým, je Vertical absolutní povinnost. Ačkoliv se mi filmová Bokovka moc líbila, knihy od Rexe Picketta jsou syrovější a ještě zábavnější. Mimochodem s překvapením jsem zjistil, že existuje i závěr trilogie Bokovka 3: Chile a kniha už je na cestě z UK. Recenzi tak čekejte za pár týdnů.
5) Exploring and Tasting Wine, Berry Bros & Rudd Wine School
Pokud se chcete během léta trochu dovzdělávat, nebo si zopáknout pár základních znalostí o významných odrůdách, je tahle kniha ideální volbou. Přehledně a kvalitně zpracovaný pomocník pro středně pokročilé studijní jedince, kteří se chtějí naučit poznávat obsah své sklenice. Kostru knihy tvoří kapitoly věnované 16 odrůdám révy, šesti bílým a 10 modrým. Každá kapitola je tvořena nejprve základním shrnutím klíčových charakteristik odrůdy, následuje grafické znázornění typických aromatických tónů a struktury vína, vhodné párování s jídly a doplňující informace k regionům, apelacím a stylům vín. Kniha se minimálně věnuje původu odrůd, historickým souvislostem či specifikám pro pěstování, maximum pozornosti je věnováno charakteristickým rysům výsledných vín. Aromata, vyšší nebo nižší kyselina, plnost, případně úroveň taninů u červených vín apod. Kniha slouží především jako pomocník pro zdokonalení se v degustačních schopnostech a identifikaci stylů nejvýznamnějších vín světa. Pomáhá čtenáři zorientovat se v rozdílech mezi jednotlivými odrůdami, ale i mezi různými styly vín stejných odrůd. Tedy třeba jak poznat ve skleničce Chardonnay z Chablis oproti Chardonnay z Kalifornie, nebo jak rozpoznat Syrah z Côte-Rôtie od Shirazu z Barossa valley.
Další tipy na letní čtení:
Víno není vinno, Josef Staněk – kapitoly z dějin vína a role vína v historii českých zemí. Mám aktuálně rozečteno asi z poloviny a zajímavé čtení.
Naked Wine, Alice Feiring – povinné čtení pro milovníky naturálních vín bez příkras.
On Wine, Matt Kramer – soubor krátkých čtivých esejí a úvah na různá témata týkající se vína.
The Drops of God, Tadashi Agi – povinnost pro milovníky komiksů, aneb manga o víně.
Shadows in the vineyard, Maximillian Potter – detektivka z Burgundska.
Matej
12. August 2019 20:06
Má oblíbená je: Vinařem v Africe i leckde jinde, Antonín Konečný.
Plno neuvěřitelných příběhů českého a světového vinařství od českého vinaře.